3 sty
Jako mieszkańcy Wrocławia, mamy obowiązek segregować nasze odpady. Właściwe postępowanie z odpadami jest ważne nie tylko ze względu na przepisy, ale również dla dobra środowiska naturalnego. W tym artykule przybliżymy wam zasady segregacji odpadów obowiązujące we Wrocławiu.
Zgodnie z przepisami, we Wrocławiu należy segregować następujące rodzaje odpadów:
- papier i tektura
- szkło
- tworzywa sztuczne i metale
- odpady biodegradowalne (m.in. resztki jedzenia, obierki warzyw i owoców)
- popiół i żużel
- odpady wielkogabarytowe
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
Każdy rodzaj odpadów należy wrzucać do odpowiednio oznakowanych pojemników lub worków. Należy pamiętać, aby opróżniać pojemniki regularnie i nie dopuszczać do ich przepełnienia. Odpady niebezpieczne, takie jak baterie, farby czy leki, należy dostarczać do wyznaczonych punktów zbiórki.
Gdzie można oddać odpady wielkogabarytowe i niebezpieczne?
Odpady wielkogabarytowe oraz niebezpieczne należy dostarczać do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). We Wrocławiu funkcjonuje kilka takich punktów, m.in. przy ul. Borowskiej, Hallera czy Swojczyckiej. W PSZOK-ach można bezpłatnie pozbyć się m.in. mebli, sprzętu AGD, opon, chemikaliów czy świetlówek.
Segregacja odpadów jest ważna nie tylko ze względu na przepisy, ale również z uwagi na ochronę środowiska. Dbając o właściwe postępowanie z odpadami, przyczyniamy się do ograniczenia ilości odpadów trafiających na składowiska i zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Wrocławia do aktywnego udziału w segregacji odpadów.